Hallitus

Tässä osiossa SPLY hallitus esittäytyy. Hallituskausi on kaksivuotinen. Hallituksen jäsenillä tulee olla palliatiivisen lääketieteen erityispätevyys. 



Linkki hallituksen suljetuille sivuille

Juho Lehto

Palliatiivisen lääketieteen professori, Tampereen Yliopisto

Ylilääkäri, Palliatiivinen keskus, TAYS

Yhdistyksen puheenjohtaja

juho.lehto@tuni.fi

Minna Kiljunen

Sisätautien ja akuuttilääketieteen erikoislääkäri

Palliatiivisen lääketieteen erityispätevyys

Osastonylilääkäri, Yhteispäivystys ja Palliatiivinen keskus, Siun Sote

Vastuualue: Koulutus (Kotimainen kurssi)

minna.kiljunen@gmail.com


Minna Jääskeläinen

Syöpätautien ja sädehoidon erikoislääkäri

Palliatiivisen lääketieteen erityispätevyys

Ylilääkäri, LKS syöpätautien pkl 

Vastuualue: Tiedotus

minna.jaaskelainen@lshp.fi

Susanna Rapo-Pylkkö

Geriatrian ja yleislääketieteen erikoislääkäri

Palliatiivisen lääketieteen ja muistisairauksien erityispätevyys

Apulaisylilääkäri Espoon sairaala, polikliiniset ja kotiin vietävät palvelu

Vastuualue: Sihteeri

susanna.rapo-pylkko@espoo.fi

Marjo Pulkkinen

Yleislääketieteen ja geriatrian erikoislääkäri

Palliatiivisen lääketieteen erityispätevyys

Osastonylilääkäri, Mikkelin lähikuntoutusosasto, Essote

Vastuualue: Taloudenhoitaja

marjo.pulkkinen@yahoo.com

Kaisa Anttila

Yleislääketieteen erikoislääkäri

Palliatiivisen lääketieteen erityispätevyys

Osaston ylilääkäri, Palliatiivinen keskus/ Seinäjoen keskussairaala

Vastuualue: Koulutus (kotimainen kurssi)

kaisa.anttila@epshp.fi




Reetta Piili

Syöpätautien ja sädehoidon erikoislääkäri

Palliatiivisen lääketieteen erityispätevyys

Erikoislääkäri, palliatiivinen konsultti, Palliatiivinen keskus, Tampereen yliopistollinen sairaala

Vastuualue: Nordic Specialist Course in Palliative Medicine (NSCPM)

reetta.piili@iki.fi

Tiina Saarto

Palliatiivisen lääketieteen professori, Helsingin yliopisto

Ylilääkäri, HUS palliatiivinen keskus

Vastuualue: Koulutus (kotimainen kurssi)

tiina.saarto@hus.fi

Reino Pöyhiä

Palliatiivisen lääketieteen dosentti

ylilääkäri ESSOTE

Vastuualue: Varapuheenjohtaja, Palliatiiviset päivät

reino.poyhia@helsinki.fi