Abstrakti ilmoittautuminen 2026

Abstrakti

Palliatiivisille päiville ilmoittautuneet lääkärit voivat lähettää abstraktin. Abstraktit voivat olla tutkimusraportteja, haastavia ja opettavia tapausselostuksia tai selvityksiä palliatiivisen hoidon kehittämisestä. Myös aiemmin esitettyjä abstrakteja voi lähettää. Esityskieli voi olla suomi, ruotsi tai englanti. Viimeinen palautuspäivä 15.10.2026   

Abstraktissa tulee olla:
- johdanto / tutkimuksen tarkoitus 
- aineisto ja menetelmät 
- tulokset ja pohdinta / yhteenveto

Palliatiivisilla päivillä esitettävälle posterilta ei vaadita ulkoasullisesti tiettyä muotoa. Toiveena kuitenkin selkeä esitystapa sisältäen osiot: johdanto/ tutkimuksen tarkoitus, aineisto ja menetelmät, tulokset ja pohdinta / yhteenveto.

Paras abstrakti palkitaan. Palkintoposterin saajalle tarjotaan mahdollisuus suulliseen esitykseen. Palkinnon saajalle ilmoitetaan ennakkoon 10.11.2026 mennessä.